2025.02.14.

Sebkezelés kisokos – Praktikus tanácsok a szakszerű ellátáshoz

A sebkezelés a mindennapjaink része, legyen szó egy apró horzsolásról, műtéti sebről vagy akár súlyosabb sérülésekről. Bár sokan gondolják egyszerű feladatnak, a megfelelő eljárások ismerete és alkalmazása kulcsfontosságú a gyors és problémamentes gyógyulás érdekében. Blogcikkünkben áttekintjük a különböző típusú sebek kezelésének alapjait, valamint hasznos tanácsokkal szolgálunk, hogy magabiztosan és szakszerűen kezelhesse Ön is az esetleges helyzeteket. Elsőre azt gondolhatnánk, hogy a sebek kezelése egy viszonylag egyszerű feladat, ez azonban attól is függ, hogy milyen fajtáról van szó. Lássuk a legismertebbeket, és hogy hogyan érdemes őket ellátni!

  1. Horzsolások, kisebb sérülések a bőrön

Mossuk meg a sebet szappannal és vízzel, töröljük óvatosan szárazra, majd Betadine oldattal, vagy kenőccsel* fertőtlenítsük le, ha szükséges, sebtapasszal ragasszuk le. Amennyiben a seb földdel szennyezett, vagy állati harapás következménye, és 5 éven belül nem kapott a sérült személy tetanusz emlékeztető oltást, akkor a háziorvoshoz kell fordulni a sérülést követően, mert fennállhat a fertőzés veszélye.

  1. Műtéti sebek kezelése

Anyajegy műtéteket követően a sebekben varratok vannak egy, két vagy akár három hétig is, attól függően, hogy pontosan hol helyezkedik el a seb. Ha az arcon, fejbőrön, vagy nyakon található, akkor a műtéttől számítva 1 hét múlva kell kiszedni a varratokat, ha a mellkason, hason, karokon, vagy lábakon található, akkor 2 hétig marad benne a varrat. Ellenben, ha a háton van a seb, úgy 3 hét múlva szokás kiszedni a varratokat. A sebre szabad ráfeküdni, viszont kerülni kell a hirtelen mozdulatokat, nem szabad nehezet emelni egy ideig, edzeni, futni, tornázni, úszni, szaunázni, illetve hajolgatni. Az anyajegy műtét után lehet autót vezetni, a szokásos napi rutin feladatokat ellátni, azonban egy zsugor ásványvíz felemelése már nem javasolt. A műtéti sebeket megmosni tilos, nem érheti őket víz varratszedésig! A sebeket naponta át kell kötni, Betadine* oldattal, vagy kenőccsel fertőtleníteni kell, és steril fedőkötést kell rájuk felhelyezni. A célnak leginkább a szigetkötszerek felelnek meg, melyek középen egy gézlap található, és körülötte van a ragasztó. Ebből kapható vízálló típus, de az csak a fröccsenő víz ellen véd, pl. zuhanyzás során. Nagyon óvatosnak kell lenni, mert nem szabad, hogy a kötés átázzon, és tisztálkodás után azonnal szárazra kell cserélni. 

Varratszedés után már szabad zuhanyozni, érheti a sebet víz, de áztatni még nem javasolt. Használjunk Contractubex gélt naponta kétszer, hogy szépen gyógyuljon a seb, akár 3-6 hónapig. A hegek varratszedés után kissé lilás-rózsaszín színűek, és egy év alatt fokozatosan válnak bőrszínűvé, vagy kissé világosabb színűvé, olyanná, mint a bőrünk. A hegszövet nem egyenértékű a bőr minőségével, sérülékenyebb, ezért jobban is kell vigyázni rá. Akinek a bőre hajlamos túlsarjadásra, annál jellemző, hogy a sebek keloiddal vagy hipertrófiás heggel gyógyulnak. Ilyen esetekben fontos megjegyezni, hogy csak feltétlen szükséges esetben szabad anyajegyet operálni! Az ilyen sebeket is javasolt Contractubex géllel kezelni, de akár egy évig is szükséges lehet kenni a heget. 

Táppénzre a fizikai munkát végzőknek szükséges menni, mert a fizikai munka nem javasolt frissen műtött, gyógyuló félben lévő sebbel. 

A szolárium használata minden esetben kerülendő!

A terhesség és szoptatás nem képez ellenjavallatot az anyajegy műtétek és az érzéstelenítő alkalmazása miatt. Amennyiben ezzel kapcsolatban szoptatós édesanyák szeretnének bővebb információt, úgy javasoljuk az https://www.e-lactancia.org/ weboldal felkeresését, ahol minden információt megtalálnak gyógyszer hatóanyagok és a szoptatás kapcsán.

  1. Égési sebek kezelése 

Az égési sebek speciális esetet képeznek, melyek a leggyakoribb háztartási balesetek közé tartoznak. Az égési sérüléseket külön alkategóriákba soroljuk, az égés mélysége szerint:

  1. fokú égés: felületes égés, a bőr piros, fájdalmas, égő érzést érezhetünk, a bőr húzódik, fáj, például, amikor leégünk kissé a napon.
  2. fokú égés: közepes szintű égés, a bőr hólyagos, piros, fájdalmas, ilyen a súlyosabb napégés, amikor felhólyagosodik a bőr.
  3. fokú égés: mély égés, a bőr fehér, elhalt, „kopogós”, nem fájdalmas, mert az idegek is elhaltak.

Összefoglalva tehát, amit az égési sebekről tudni kell:

- Az égési sérülést azonnal hűteni kell, folyó hideg vízben legalább 20 percig!

- Ha az égett terület ezt követően felhólyagosodik, akkor már középfokú égésről beszélünk, és javasolt orvoshoz fordulni: égés esetén is kötelező a tetanusz emlékeztető oltás, amennyiben 5 éven belül ez nem történt meg.

- Mély égésnél azonnal mentőt kell hívni, és égés intenzív centrumban kell kezelni a sérültet!

Az I. fokú égés is lehet súlyos, ha az egész testfelületet érinti. I. fokú égést otthon is kezelhetünk, ha nem terjed ki nagy felületre: ilyenkor a folyó hideg vizes hűtést követően tehetünk rá aloe gélt, szteroid kenőcsöt, vagy ezüst-szulfadiazin hatóanyagot tartalmazó kenőcsöt. Kerüljük a házi szerek, pl. tejföl, zsír, körömvirág krém, kamillatea, szóda-bikarbóna, ecet stb. alkalmazását.

A zsírok, olajok vagy zsíros forró levesek mindig mélyebb égést okoznak.

  1. Krónikus sebek kezelése

A 6 héten túl fennálló sebeket krónikus sebeknek nevezzük, ezek a fekélyek. Leggyakrabban a lábszárakon fordulnak elő. Fekvőbetegek esetében a gerinc fölött alakulhatnak ki krónikus sebek, ezeket felfekvésnek vagy decubitusnak nevezzük. 

A fekélyek, decubitus kezelése szakorvos feladata, a legfontosabb szabályok:

- A krónikus sebeket minden nap mossuk meg szappannal, folyó kézmeleg vízzel. Ha lepedékes a seb, akkor akár hosszabb ideig is mossuk folyó vízzel. Soha ne áztassuk vizes ruhába tekerve, vagy kádba engedett vízzel.

- Óvatosan töröljük szárazra, és fertőtlenítsük le a sebet.

- Alkalmazzunk szakorvos által felírt intelligens kötszereket.

A sebkezelés során a legfontosabb a szakszerűség és a körültekintés, hiszen egy apró sérülés is súlyosabb következményekhez vezethet, ha azt nem megfelelően látjuk el. Akár kisebb horzsolásról, akár műtéti heg, égési sérülés vagy krónikus seb kezeléséről van szó, a megfelelő higiénia, a fertőtlenítés, valamint az orvosi tanácsok betartása elengedhetetlen a megfelelő gyógyuláshoz. Ne feledje: minden eset más és egyedi, ezért, ha bizonytalan a kezelést illetően, forduljon szakemberhez – az egészsége az első!

*Akik allergiások jódra, semmiképp ne használjanak Betadine oldatot, vagy kenőcsöt, helyette Octenisept fertőtlenítő sprayt javaslok.

A leírt kezelések tájékoztató jellegűek, a konkrét kezelések előzetes személyes orvosi vizsgálatot igényelnek. Amennyiben baleset éri, forduljon szakorvoshoz.

Hírlevél

Ne maradjon le újdonságainkról, IRATKOZZON FEL!

A feliratkozásért cserébe 2000 Ft kedvezményt kap az anyajegyszűrés árából.

Készen állsz a változásra?

Az egészséges és ápolt bőr – nemtől és korosztálytól függetlenül – bárki számára elérhető. Neked is ez a célod? Keress bennünket bizalommal!
FOGLALJ IDŐPONTOT ONLINE!
VARGA ESZTÉTIKA - BŐRGYÓGYÁSZAT DEBRECEN BELVÁROSÁBAN
Bankkártyával és egészségpénztári kártyával is tudsz nálunk fizetni!
Készítette:
© 2025 vargaesztetika.hu | Minden jog fenntartva.
crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram