Mikor kell levenni egy anyajegyet, és hogyan zajlik a műtét?
Amikor megszületünk, legtöbbünk nem rendelkezik egyetlen anyajeggyel sem, ahogy azonban telik az idő, egyre több jelenhet meg a bőrünkön. Ennek egyrészt genetikai hajlam az oka, másrészt a napfény, ami egész életünkön át éri a bőrünket. Nézzük, milyen esetekben kell fontolóra venni a műtéti eltávolítást, és hogyan zajlik egy anyajegy levétele!
Legfőbb rizikófaktorok
A kisbabák és gyerekek bőre sokkal védtelenebb a napfénnyel szemben, mint a felnőtteké. Ezért nagyon fontos, hogy gyermekeink bőrét védjük az UV-sugárzástól, vagyis a napfénytől. Még a szórt vagy szűrt napfény is okozhat leégést gyermekünknél! A gyermekkori leégések olyan komoly rizikófaktornak számítanak, amelyet szakemberként mindenképp számba szoktunk venni anyajegy vizsgálata esetén.
A másik kockázati tényező a melanoma családi előfordulása: vannak ugyanis olyan genetikai jellemzők, melyek megléte esetén a melanoma kialakulásának valószínűsége is megnőhet. Ezért, ha akadt a közvetlen felmenőink között (szülők, nagyszülők) melanomás, az egy intő jel, hogy mi is fokozott veszélynek vagyunk kitéve.
Ha a bőrünk világos, illetve amennyiben kék vagy zöld szeműek vagyunk, vörös vagy szőke a hajunk, és leégésre hajlamosak, fokozottan figyeljünk az anyajegyeink változásaira, mivel a veszélyeztetett csoportba tartozunk.
Általánosan érvényes szabály, hogy járjunk évente melanoma szűrésre, óvjuk a bőrünket a leégéstől, és kerüljük a szolárium használatát!
Mikor indokolt egy anyajegy eltávolítása?
- Amennyiben felmerül, hogy egy anyajegy daganat gyanús,
- Ha rossz helyen van, nehezen vizsgálható,
- Ha rövid idő alatt (3 hónap) változott, hirtelen megnőtt,
- Ha többször is megsérült, vagy sérülésnek kitett helyen van,
- Ha vérzik, vagy váladékozik.
Anyajegy műtétet egész évben végzünk. Ha tervezhető, és nem sürgős a műtét, akkor viszont a téli időszak alkalmasabb az eljárásra, mivel ilyenkor nem izzadunk annyira, és nem éri a bőrünket sem nagy mértékben napfény.
Hogyan zajlik az anyajegyműtét?
Az anyajegyek vagy bőrrák-gyanús elváltozások eltávolítása helyi érzéstelenítésben történik, az alábbi sorrendben:
1. Az anyajegyet és környékét lefertőtlenítjük.
2. Az anyajegy környékét érzéstelenítő injekcióval körbe érzéstelenítjük.
3. Az elváltozást babérlevél alakban kimetsszük.
4. A keletkezett seb vérzését ellátjuk.
5. A sebet varratokkal zárjuk.
6. Speciális szövetragasztót helyezünk a varratokkal ellátott sebre.
7. Lefertőtlenítjük, és szigetkötszerrel leragasztjuk.
A sebet kímélni kell, otthon naponta lecserélni a fedőkötést. Víz nem érheti varratszedésig, és nehezet emelni, sportolni, úszni, szaunázni is tilos a varratszedésig.
Az eltávolított anyajegyet szövettani vizsgálatra küldjük.
Az eltávolítás helyén egy életre megmarad a heg, amely először lilás-piros, majd fokozatosan halványodva egy év alatt bőrszínűvé, vagy annál világosabb árnyalatúvá érik.
Mi történik az anyajegy műtét után?
Lássuk, mely három lehetséges kimenetellel számolhatnak a páciensek a továbbiakban!
Milyen tévhitek jellemzik az anyajegyek eltávolítását?
A legnagyobb tévhit az anyajegyek eltávolításával kapcsolatban, hogy ha leveszik az anyajegyet, akkor az biztosan elrákosodik majd. Ennek éppen az ellenkezője igaz: ha nem vesszük le időben a megváltozott anyajegyeket, akkor alakulhat ki belőlük bőrrák.
Ne feledjék: az idejében felismert, korai stádiumú melanoma eltávolítása életet ment!
Járjunk évente anyajegy szűrésre, hogy megelőzzük a bőrrákot!